wczytywanie strony...
Instytut Karpacki Baner Innowacyjna edukacja

Primus inter pares

Życie na Ziemi powstało pomiędzy 4-4,5 mld lat temu. Było to życie pojedynczych komórek, podobnych do bakterii. Trwało to długo, bo ponad 2 miliardy lat. Wtedy to pojawił się wielokomórkowy ORGANIZM. Coś zatem drgnęło w kwestii rozwoju życia, które doprowadziło do człowieka XXI wieku.

25 mln lat temu powstał PRAPRZODEK. Linia tego przodka ROZESZŁA SIĘ. To nie jest najlepsze określenie, ale takiego często się używa. Tych rozejść było 5.

Pierwsze to rozejście z małpą MACACA. Po jednej stronie małpa macaca, po drugiej kolejna wersja praprzodka. Potem, 18 mln lat temu, kolejne rozejście na GIBONY i kolejna wersje praprzodka.

12 mln lat temu kolejne rozejście, pojawiły się ORANGUTANY i kolejna wersja praprzodka. 6 mln lat temu praczłowiek rozszedł się z GORYLAMI.

Ostatnie wielkie rozdzielenie nastąpiło około 5 milionów lat temu, to linia homo sapiens i linia SZYPMANSÓW. Różniąca genetyczna tej wersji praprzodka z szympansem, to około 2%. To już niedużo.

Od 2 milionów lat temu wykształtowała się linia HOMO i jego różne wersje, raz po raz odkopywane: habilis, eraster, erectus. Gatunek człowieka powstał około 200 tys. lat temu. Od tego czasu na świecie żyło i żyje podobno 107 miliardów ludzi.

Kolebką praczłowieka była Afryka. 90 tysięcy lat temu przodkowie napłynęli do Europy. Czyli, praprzodek człowieka był czarnoskórym uchodźcą…

W Europie żyli NEANDERTALCZYCY. Obydwie grupy współżyły kilkadziesiąt tysięcy lat. To współżycie zakończyło się jednak źle dla neandertalczyków, bo wymarli. Czyżby zadecydowała wojowniczość praczłowieka?

Uzyskano sekwencje genomu neandertalczyka jakichś czas temu. Analizowano 4 szczątki pochodzące z 45 tysięcy lat temu. Okazało się, że udział genomu neandertalczyka w genomie ludzkim wynosi około 4%. Wskazuje to, że ludzie „krzyżowali się” z neandertalczykami.

Homo sapiens neanderthalensis. Tak po łacinie nazywa się neandertalczyk. Czyli, w nazwie ma SAPIENS. To jak nazywa się człowiek, który przybył z Afryki do Europy 90 tysięcy lat temu? Pełna, łacińska nazwa powinna brzmieć: homo sapiens sapiens. Sapiens oznacza myślenie, czyli w praprzodek człowieka oznaczał się … podwójnym myśleniem.

Na wizualizacjach można zauważyć podobieństwo praczłowieka i neandertalczyka. Mieli kiedyś wspólnego przodka, ale jakieś 500 tysięcy lat temu homo sapiens rozszedł się z neandertalczykami. Można domyślić się, że po rozejściu homo sapiens więcej skorzystał. Czyżby wówczas Afryka była korzystniejsza do rozwoju niż Europa?

Jaki GEN zadecydował, że człowiek oponował Europę, Ziemię? Doprowadził do wyginięcia neandertalczyków? Badania trwają, ale wyizolowano już ważny gen odpowiedzialny za mowę i język. Oznaczono go tajemniczą nazwą FOXP2.

Powstał zatem homo sapiens-sapiens, czyli człowiek „podwójnie” myślący. To podstawowa cecha, która różni człowieka od zwierząt. Ale to nie wszystkie cechy różniące od innych zwierząt, w tym małp, zwanych HOMINIDAMI. To całkiem zgrabna nazwa.

Czym homo sapiens różni się od hominidów? Człowiek to ma, a hominidy tego nie mają. Można stworzyć długą listę: ukryta owulacja, błona dziewicza, menopauza, bezradność i płacz noworodka i dziecka, bolesny poród, śmiertelność matek, koordynacja ręka-oko, kontrola oddychania, nurkowanie, prawo-leworęczność, choroby psychiczne, kontrola wyrazu twarzy, nauka, pismo, gramatyka, świadomość śmierci, przyszłości i przeszłości, wiara i religia, sztuka.

To są główne różnice. Niektóre zaskakują. Małpy nie płaczą, nie nurkują, operują obydwoma rękami i nogami równie sprawnie.

Człowiek może odczuwać wyższość, ale hominidy nie wymyśliły: wojen, zbrodni, zdrady, tortur, molestowania, zabijania dla rozrywki. Kilku innych rzeczy także nie wymyśliły, a są pewnie i takie, których człowiek mógłby się nauczyć od zwierząt, od hominidów.

Teraz można już przejść do ekologii i ochrony klimatu. Dużo się także mówi o prawach zwierząt. Wielu przedstawicieli homo sapiens przechodzi na weganizm.


Zamknij