wczytywanie strony...
Instytut Karpacki Baner Innowacyjna edukacja

Początek

Kiedy rozpoczął się nasz świat? Kreacjoniści utrzymują, że powstał 6 tys. lat temu, podają na to dowody. Biblia dla niech jest jak latarnia morska. Tylko ich interpretacje są bezpośrednie, nie wikłają się w zbędne dywagacje. Święta księga jest gęsto zapisana, trzeba ją czytać wprost.

Karol Darwin pokazuje, że było inaczej. Małpa stała się homo sapiens. Darwin twierdzi, że był to proces. Dyskutować można i trzeba.

Co w tej materii twierdzi królewska fizyka? Ona nie miała świętych ksiąg. Konsekwentnie snuje swoją opowieść. Był świat płaski, potem Newton pokazał, że rządzi się całkiem matematycznie. No ale Einstein poszybował. Fizyka kwantowa, to był już kompletny odjazd.

Jaka jest obecna synteza odnośnie Genesis? Wszechświat powstał 13,7 miliarda lat temu. Ważne są warunki fizyczne, które wówczas panowały. Nazwano to pierwotną osobliwością, albo PROGIEM Plancka. To nazwisko pomnikowego fizyka. Warunki, jakie wtedy panowały, mierzone gęstością, to 10 do 93 potęgi na centymetr sześcienny. Niewyobrażalna gęstość. To stan tuż po wielkim wybuchu. Nie wiemy, co się działo wcześniej.

Do progu Plancka możemy jednak dojść inną drogą. Jeżeli badamy coraz większymi energiami coraz mniejsze odległości. Gdy dojdziemy do odległości 10 do minus 33 cm, to jesteśmy w progu Plancka. To jest ten sam próg Plancka, który był 14 miliardów lat temu, na początku wszechświata. Te same warunki fizyczne. Niesamowite.

Coś dziwnego dzieje się z czasem przy wysokich energiach i małych odległościach. Jakby początek był dzisiaj, teraz, ale bardzo głęboko. Przy progu Plancka, jakby czas nie funkcjonował, albo funkcjonował inaczej. Mamy zatem … ciągły początek świata, on jest wszędzie. Otacza nasz WSZECHOGARNIAJĄCY początek? A może nie ma początku, tylko jest ciągłe teraz, takie bezczasowe trwanie.

Czas nie istnieje. Przemijanie, starzenie się, umieranie, to tylko DRUGA ZASADA termodynamiki. ENTROPIA się zwiększa i postępuje tylko rozpad, aż do śmierci wszystkiego. Kamienie także skończą żywot. To jest w sumie pocieszające.

Podobno na początku było statystyczne … pole możliwości, które zostało zawężone do informacji – czyli do warunków początkowych. (Kto zawęził pole możliwości?) Skąd one się wzięły? Chodzi o możliwości. Na tej podstawie można sformułować fizyczny dowód na istnienie Boga. To brzmi poważnie, bo dowody na istnienie Boga Anzelma, Tomasza… Nie warto ich komentować.


Zamknij